powrót do strony głównej

Biologiczne książki, ebooki i artykuły

Poniżej znajdziesz kilka interesujących książek i innych prac, które możesz ściągnąć całkowicie za darmo. Jest to możliwe dzięki temu, że ich prawa autorskie na to pozwalają lub wygasły (tzw. public domain), dlatego nie musisz się obawiać. Jest to całkowicie legalne. Jedyne co nie możesz z nimi robić to sprzedawać ich (przynajmniej w większości przypadków). Tematycznie książki skupają się w obrębie biologii molekularnej, genetyki i dziedzin pokrewnych. Znajdziesz tu kilka moim zdaniem wartościowych prac. Jeżeli masz propozycje do tego działu nie wahaj się i pisz do mnie (oczywiście musi być spełniony warunek legalności prezentowanych tu prac).

Ponadto możesz tu znaleść linki do wielu książek dostępnych za darmo online.

W większości przypadków będą to prace napisane w języku angielskim oraz jeśli to tylko możliwe zapisane w formacie gotowym do druku


Darwin Charles 1859 „The Origin of Species by means of Natural Selection” 6th Edition or „The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life” czyli „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego” - książka, której nie muszę chyba przedstawiać (wersja angielska, pdf). Choć początkowo przyjmowana z krytyką na stałe wpisała się w historię myśli ludzkiej.

Berg JM, Tymoczko JL, Stryer L „Biochemistry” New York: W. H. Freeman and Co. 2002 (angielska wersja online), jest to książka, która została przetłumaczona na język polski i jest serwowana w księgarni PWN jako najnowsze polskie wydanie za ponad 100 zł. 


Online Biology Book - książka będąca doskonałym źródłem wiedzy z zakresu biologii. Jest to ustawicznie aktualizowany zbiór spostrzeżeń i wykładów autorstwa Farabee MJ. Przygodę z biologią z powodzeniem można zacząć od tej włąśnie książki.

Brown TA „Genomes” New York and London: Garland Science 2002 książka, którą chyba każdy student kierunków biologicznych miał kiedyś w rękach (przynajmniej w wersji online). Trzeba przyznać, że jest to doskonałe żródło wiedzy jedyny problem to jego cena (>100zł).

Alberts B, Johnson A, Lewis J, Raff M, Roberts K, Walter P „Molecular Biology of the Cell”  4th Edition (wersja online). Podstawowe źródło wiedzy dla wielu studentów zagranicznych uczelni.

góra strony